טיפים למפיקים מוסיקליים מתחילים

הטיפים להפקה מוסיקלית שתגלו בהמשך מכילים שילוב של הצעות מעשיות ופסיכולוגיות שיעזרו לכם לקדם את ההפקה שלכם שלב. 

1. המפיק, לא הציוד, עושה את המוזיקה
למפיק שלא יודע מה הוא עושה יהיה קשה להוציא תוצאה טובה, אפילו עם הציוד הטוב בעולם. תן למפיק מעולה ציוד סביר והוא עדיין יצליח לייצר תוצאות איכותיות.

עוד ציוד לא ישפר את המצב. עבדו על כישורי הפקה של נינג'ה קודם כל. למדו כיצד להשתמש בציוד שכבר יש לכם, טכניקות  הצבת מיקרופונים, יסודות האקוסטיקה, הקלטת מחשב ומיקסינג. יישמו את הידע כמה שיותר ומקדו אותו.

2. זבל נכנס זבל יוצא
בטח שמעתם כבר על מנטליות ה-״נתקן את זה כבר במיקס״, ואתם גם יודעים שאתם צריכים למנוע מהשורה הזו אי פעם לעבור במוחכם. ערימה של אפקטים או דחיסה מוגזמת בשלב המיקס לא ייתנו לכם את הצליל השמן שאתם רודפים אחריו.

התמקדו תמיד בלקבל רק את מה שאתם צריכים במהלך ההקלטה. בהחלט אפשר להוסיף קצת דחיסה, אבל השאירו מקום לעוד יותר מאוחר במיקס. חתכו קצת לכלוך אם זה מרגיש נחוץ אבל אל תסירו את כל הגוף של הצליל. אנו תמיד שואפים לקבל את האות הטוב ביותר האפשרי תוך כדי ההקלטה, אבל יותר חשוב זה לא להסתפק בטייקים לא משהו.

3. קוף אחרי בן אדם
בני אדם לומדים הכי טוב על ידי צפייה באחרים, ואין ספק שבילוי בחברת מפיקים מקצועיים ושיחה איתם יקנה לכם את התובנות החשובות ביותר שתלמדו. מדריכים וספרי לימוד הם מפות טובות, אם כי הם לא תמיד מראות לכם את השטח האמיתי של תהליך ההפקה. זו הסיבה שלראות מפיקים בעבודה יכול לתת יתרונות עצומים עבור ההתקדמות שלכם.

למרבה המזל, בימינו ניתן לצפות במפיקים אחרים בפלטפורמות כמו YouTube. פורומים של הפקות מוזיקה גם נותנים לך את ההזדמנות להתחבר עם אחרים. אז צרו קשר עם מפיקים אחרים – זה תמיד המקום שבו תקבול את הטיפים הטובים ביותר.


4. סדר הוא חופש
כאמנים אנחנו יכולים לשאוב המון השראה מסביבות כאוטיות. אבל כל זה צריך להשתנות ברגע שאתם חובשים את כובע המפיק. סדר, בין אם זה פיזי באולפן, וירטואלי במערכת הקבצים של המחשב או בתוכנת ה-DAW שלכם, יאפשר לכם להיות יצירתיים. שמרו 
על הסדר כדי שלא תירתעו או תתקעו עם בעיות טכניות או חיפוש קבצים כשאתם מנסים להיות יצירתיים.

5. השראה מגיעה כשאתם עובדים
מפיקים מקצוענים יושבים כל היום לעבוד. זה מה שהופך אותם למקצוענים. הם לא יושבים ומחכים להשראה. מה שאתה מתמקד בו גדל. לכן, כאשר אתה מתמקד בהפקה מוסיקלית ההשראה תיווצר בתחום הזה. רעיונות יזרמו ודברים יקרו. 
עבדו על המלאכה שלכם מדי יום והמוזה תבקר אתכם לעתים קרובות. לחכות להשראה זה משחק של שוטים.

6. קחו הפסקה
האוזניים והמוח שלכם צריכים קצת מנוחה. כשיושבים לעבוד על קטע מוזיקלי אחד במשך שעות ארוכות, קל מאוד לאבד אובייקטיביות ולקבל תפיסה מעוותת של המוזיקה שלכם אפילו בלי לשים לב.

אז קחו הפסקות קבועות כל 15 עד 20 דקות כדי לא לטגן את המוח והאוזניים שלכם, במיוחד בשלב המיקס. מהר מאוג תגלו שזה נותן לכם פרספקטיבה ומגביר משמעותית את התפוקה שלכם.

7. קבלו עוד שליטה עם חלוקה לקבוצות
מפיקים חדשים לעיתים קרובות מנתבים את כל הערוצים ישירות לתוך יציאת הסטריאו המרכזית. בעוד אין שום דבר בהכרח פסול בכך, זה לא הפתרון המוצלח ביותר ליצירת מיקס טוב כי זה מקטין את השליטה שלכם. אסטרטגיה טובה יותר היא ליצור קבוצות משנה של ערוצים ולשלוח את המיקסים המשניים הללו לערוץ המאסטר או אפילו לשני מיקסים משניים נוספים לפני שליחתם לערוץ הראשי.

שימוש נפוץ בטכניקה הזו היא למשל להריץ את ה-Kick והבס שלכם לאותו מיקס משנה, תופים וכלי הקשה לתערובת אחרת, סינתיסייזרים וכלי נגינה אחרים לקבוצה נוספת ושירה לתוך קבוצה משלה. האופן שבו תעשו זאת יהיה תלוי בסגנון ובזרימת העבודה המועדפת עליכם. הרעיון העיקרי הוא לקבץ יחד צלילים ומכשירים שניתן לעבד יחד עם קומפרסור, סטורציה או אפקטים אחרים כדי להשיג אחידות ואיזון. 
קיבוץ כלים או צלילים דומים יחד יעניק לכם שליטה רבה יותר על האות שבסופו של דבר מגיע ליציאה הראשית. תוכלו לעבד קבוצות כדי להדביק אותן יחד או לשלוט בדינמיקה ואפילו להוסיף עיבוד מקביל למיקס המשנה שלכם.

8. להבין Distortion
כשחושבים על Distortion לרוב עולה אסוציאציה של גיטרה או פדאל, אך מעבר לכך יש ל-Distortion ללא ספק מקום חשוב בהפקה מוזיקלית ומיקס. מפיקים מנוסים יודעים שבדיסטורשן ואחותו הקטנה, סטורציה, ניתן להשתמש בדרכים רבות כדי להשיג צליל טוב יותר. הרעיון הבסיסי כאן הוא שדיסטורשן מכניס הרמוניות לצליל שמוסיפות לו צבע ועניין ומסייעות בהליך המיקס.

נסו להשתמש בדיסטורשן או סטורציה כבדה במקביל כדי להוסיף גוף או בעיטה לערוץ מבלי להרוס את הצליל המקורי. אתם יכולים להפעיל EQ וקומפרסור על הערוץ ה-״מלוכלך״ שלכם ולאחר מכן פשוט למזג אותו עם הערוץ המקורי כדי לקבל את הצליל הרצוי. דיסטורשן הוא אחד הכלים השימושיים ביותר שיש לכם כדי לקבל מיקס טוב ועוצמתי יותר. למדו לשלוט באמנות העיוות ותשמעו את ההבדלים במוזיקה שלכם.

9. מגבלות עוזרות ליצירתיות
הפקת מוסיקה מודרנית היא רצופת אפשרויות. כפי שאתם בטח כבר יודעים עכשיו, אין סוף לאפשרויות כשמדובר בעבודה עם תוכנות DAW ותוספים. זה כל כך קל- עומדים בפנינו טונות של כלי נגינה וירטואליים, לופים, סאמפלים, אפקטים ועוד.

אך מה דעתכם להגביל את עצמיכם ל-16 ערוצים בלבד? תוכלו ליצור קטע Dance שלם רק עם סינתיסייזר אחד? מה דעתך רק על דגימה אחת? להטיל מגבלות על עציכם כאתגר ולראות מה קורה זה מנהג שיכול ללמד אתכם המון, ולנסיוני כנראה שתופתעו לטובה מהתוצאה.

10. נצלו את אפקט כדור השלג
בלי ספק במהלך הדרך תגיעו לשלבים שבהם תרגישו תקועים כאילו אתם לא עושים שום התקדמות. אתם תראו מפיקים אחרים שגורמים לזה להיראות כל כך קל ויעוררו ספק ביכולת שלכם לעשות את זה אי פעם כל כך טוב. זה טבעי. רוב המפיקים עוברים את התהליך הזה. אלה שמצליחים בתחום הם אלה שמתעלמים מהספקות והפחדים שלהם וממשיכים הלאה.

אז, תתמידו. תגיע לנקודה שבה אם יכולים להפיק כמו מקצוענים. ההר שאתם מנסים לטפה עליו יגיע לשיא ויתחיל לרדת, ואפקט כדור השלג יעזור לכם לצבור תאוצה ולגיע ליותר ויותר תוצאות טובות. תמשיכו לגדול, עשו את העבודה, ובקרוב אתם תהיו אלה שיגרמו לזה להיראות קל.

קראו עוד