טכניקות פופולריות בהפקת פופ

אמנים, ז'אנרים ואפילו תקופות cמוסיקה מוגדרים על ידי אפקטים הפקה שונים. ג'יימס בלייק הוא שם נרדף לשירה מעוותת. היפ-הופ Lo-Fi אומר סאמפלים עם Pitch מונמך. "צליל של שנות ה-70" אומר – פסיכדלי. להכיר אפקטים פופולריים אלה נעשה חובה עבור מפיקים מוסיקליים. זה כמו ללמוד את המנגינות הסטנדרטיות כמוזיקאי; אתה צריך לדעת את היסודות כדי לעשות משהו ממש טוב. בנוסף, אם אתם עובדים עם לקוחות, הם ירצו לשמוע השפעות ספציפיות במוסיקה שלהם. במאמר זה נציג 5 אפקטים פופולריים בהפקה מוסיקלית ונעבור על הדרכים המהירות והיעילות ביותר לייצר אותם ב-DAW שלכם.

 1. Reverb מהופך
  אפקט שהחל לצוץ במוסיקה פופולרית בסוף שנות ה-60׳. אפשר לשמוע אותו לפני כלי הנשיפה ב-"Ten Little Indians" של ה-Yardbirds או על התופים ב-"Sheep" של Pink Floyd. שנים לאחר מכן, האפקט יגדיר את צליל הגיטרה הדיסוננטי הייחודי של כוכבי השוגייז My Bloody Valentine. כיום, Reverb הפוך משמש לעתים קרובות לדרמטיזציה. זה עשוי להישמע הרבה יותר מאתגר טכנית ממה שהוא באמת. אם אתם עובדים עם הקלטה קולית מלאה, בחרו מילה אחת בתחילת השורה. אחרת, תוכלו למשל לגרור One-Shot Sample לתוך ה-DAW שלכם. אחרי שיש לכם את מקור הצליל, כל מה שתצטרכו זה לשכפל את הקטע שבחרתם לרצועה חדשה, להפוך אותו ואז להוסיף את פלאגין ההדהוד המועדף עליכם. המטרה כאן היא ליצור זנב הדהוד ארוך, אז הרימו את זמן ה-Decay ואת ה-Mix. הורידו את האפקט לקובץ, החזירו אותו לתוכנה והפכו אותו שוב, כך שהוא מנגן שוב קדימה. הזנב הארוך ישמש כ-Riser לתוך הקול. יישרו את הקול המעובד עם המקור כך שהמעבר בין השניים יהיה חלק. ייתכן שיהיה עליכם להוסיף Fade משני צדי הגירסה המעובדת כדי להשיג זאת. נסו הדהוד הפוך גם על חלקים שאינם קוליים. התוצאה תמיד מפתיעה.
 2. Sidechain
  אחת הבעיות הנפוצות ביותר שמפיקים נתקלים בהן היא מיסוך תדרים: כאשר שני אלמנטים עם טווחי תדרים מתחרים מתרחשים בו זמנית ומתנגשים זה בזה באופן שגורם לשניהם להישמע רע. בהפקה אלקטרונית, החשודים המידיים הם ה-Kick והבס. כדי לפתור זאת, הוסיפו Compressor לערוץ הבס והזינו את פלט ה-Kick לסקציית ה-Sidechain. זה ישקיט את הבס בכל פעם שה-Kick נכנס, וייצר אפקט ״פעימה״ מגניב בין שני הצלילים. יש טונות של מאמרים על איך לעשות Sidechain ב-DAW שלכם, כך שתוכלו לצלול לפרטים. דרך נוספת להשתמש ב-Sidechain היא עם ערוץ ״רפאים״. אם אתה עובד עם פדים אמביינטיים או תווים מתמשכים ארוכים, נסו לשלוח אותם כ-Sidechain אותם לרצועה קצבית מושתקת. הפדים ייקפצו בהתאם לערוץ הקצבי, וייצור גרוב שלא היו שם קודם כאשר המאזין לא ישמע את הערוץ שמכתיב את ה-Sidechain.
 3. Gate על ה-Snare
  Gate הוא מכשיר הדומה לקומפרסור אך במקום להנמיך אותות מעל סף מסויים, הוא משתיק אותות שנופלים מתחת לסף. גיטריסטים רבים משתמשים ב-Noise Gate בזמן הקלטה כדי לחתוך לכלוך בין כל פריטה. כל מי שמכיר את מוזיקת הפופ של שנות השמונים יכיר את השילוב בין Noise Gate ל-Reverb על תופים. כמו תגליות גדולות רבות, אפקט זה נתגלה בטעות. בזמן שהקליט את האלבום של פיטר גבריאל מ-1979, התופים של פיל קולינס נקלטו בטעות על ידי המיקרופונים ששימשו לשיחה עם מהנדסים בחדר הבקרה. על פי האגדה הרווחת, כמה חיווטים מוזרים על הקונסולה גרמו לאות מהמיקרופון הזה להיכנס ל-Reverb, ואז ל-Gate, מה שגרם לצליל ההדהוד להיחתך בפתאומיות. השימוש ב-״Gated Reverb״ ב-״In the Air Tonight״ של קולינס הפך את האפקט לסטנדרט בעולם ההפקה. צליל ההדהוד העובר דרך Reverb עשה קאמבק במוזיקה הפופולרית בשנים האחרונות, וזה די קל לייצא את זה ב-DAW. נקח לדוגמא את תוף ה-Snare: ל-Snare חסר קצת אנרגיה נוצצת של שנות ה-80׳, וכאן נכנס אפקט ה-״Gated Reverb״ לפעולה. הוסיפו תהודה עם זמן Decay של 10 שניות או יותר ל-Snare שלכם, ולאחר מכן בצעו Sidechain של ערוץ ה-Snare לעצמו באמצעות גלאי ה-Sidechain ב-Noise Gate. הנמיכו את הסף עד שתוכלו לשמוע את ה-Snare הספוג בהדהוד, ואז צמצמו את זמן ה-Release, ותקצצו את ההדהוד עד שהוא יישמע בהיר וקצבי. ה-Snare עוצמתי והמיקס נשאר נקי. אם אתה רוצה להשיג צליל פופ גדול יותר, Gated Reverb יביא אתכם לשם.
 4. שירה מקוטעת
  מניפולציה ווקאלית יצירתית העומדת במרכז עולם ההפקה המוזיקלית בעשר השנים האחרונות. כולם, מג'יימס בלייק, דיפלו ועד הולי הרנדון, התנסו עם שירה מקוטעת בדרך זו או אחרת. קשה לאתר את המקורות המדויקים של האפקט הזה. בשנות ה-80' הוא שימש את השירה של היפ הופ כאלמנט קצבי. כך גם ב-Garage, ה-House וה-Trance בבריטניה כעשר שנים לאחר מכן. הדיוק שהעניקו DAWs החזיר את השירה המקוטית בגדול, כאשר מפיקים משתמשים בה לעתים קרובות עבור כל הפזמון. ניתן להשיג אפקט זה ב-DAW באמצעות מודול Shred של VocalSynth 2, הלוכד קטעי שמע וחוזר עליהם בהתאם להגדרה שתבחר.

5. Shifting & Stretching
שני אפקטים נוספים הנפוצים על ערוצי שירה בימינו: Pitch Shift ו-Time Stretch. נתחיל עם Pitch Shift. שורשיו של האפקט הם בקריקטורות טלוויזיוניות – הוא שימש ליצירת הקולות המשעשעים של Alvin & the Chipmunks. באופן טבעי, ה-Pitch Shift מצא את דרכו להפקה מוזיקלית, בעיקר דרך Daft Punk. כדי להשיג את הצליל הרובוטי כחלק בלתי נפרד מהזהות המוזיקלית שלהם, תומאס מ-Daft Punk הקליט את עצמו נותן פקודות טכנולוגיות, ואז הרים את גובה קולו. אפשר לקחת את זה צעד קדימה ולשלב הן את הגירסה המקורית עם הגרסא המוגבהת. מאחר שאורך ה-Sample לא ישתנה בעבודה עם תוסף מוצלח, תוכלו לסדר אותך בקלות אחד מעל השני. לגבי Time Stretch, תוכלו פשוט להזין את הקצב הסופי שאתם רוצים לקבל כאשר ה-Sample מתוח. אך חשוב לזכור שכשמהירות השמע משתנה, נוספים תוצרי לוואי מסויימים של האלגוריתם שנשמעים כמו לכלוך – תקלות בולטות וקפיצות שנגרמים על ידי המניפולציה. ככל שתמתחו סאמפל יותר, כך ייתווספו לו יותר רעשים כאלה.ניתן לתקן זאת, אך האופן שבו אתה עושה זאת תלוי בתהליך עיבוד השמע ואם אתה מגדיל או מקטין את משכו. זה בדרך כלל דורש קצת ניסוי ועייה. כיום, סאמפלים ווקליים בסגנון צ'יפמאנק מצאה בית בעולם ה-EDM ובמוזיקה הנוטה ל-Future Bass.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *